Rólunk
Polgári engedély szám: 15080-821/407-11/2024F.
Haditechnikai engedélyszám: 3HETE2501672
Az Armyn Shooting Range - Eperjeske Lőtér egy kiváló lehetőség a sportlövészet szerelmeseinek, valamint azoknak, akik szívesen kipróbálnák magukat ezen a különleges területen. A lőterünk 4 hektáron 25 méteres 8 lőállásos pályával, 10 lőállásos korongvadász pályával és 2 lőállásos 100 méteres puska belövő pályával várja vendégeit.
Folyamatosan bővülő élménylövész csomagokkal, aktív sportlövészeti tagsággal - rapid shooting, multigun, steel challenge - versenyfelkészítés és versenyszervezés. Biztonságos fegyverkezelés oktatás, mozgásos szituációs lövészetek szervezése.
Lőterünk együttműködési megállapodásban működik a Tengu Dojo Harcművészeti és Polgári Lövész Sportegyesülettel!



Engedélyezett tevékenységek:
A 25 méter lőtávolságú , nyolc lőállásos lőpályán álló pozícióban: B 1-2-3-4-5-6-7, B 9-10-11-12, kategóriájú, polgári célra engedélyezett lőfegyverekkel ,(5,6x15 mm 22LR kalibertől- 7,62X51mm 308 Winchester kaliber intervallumban, maximum 4000 Joule csőtorkolati energiáig, Kiképzési oktatási és sport célú lövészet folytatható. Továbbá az A 5-6 kategóriájú lőfegyverekkel azok a sportlövők, akik a 253/2004 (VIII.31)Kormányrendelet 23.§. szerint jogszabályban előírt feltételeknek megfelelnek
Korongvadász lőpályákon I.-II.: 5-5 álló pozícióban: B7 és B12 kategóriájú, 12-16-20-28, 410 sörétes puska kaliberű, maximum 2,5 mm átmérőjű söréttel szerelt lőszerekkel folytathatók vadászati, oktatási , lőkiképzési, sport-célú lövészetek- a koronglövészet sportszakági szabályainak megfelelően.
100 méteres lőtávolságú két lőállásos belövő pályán : B 1-2-3-4-5-6-7, B 9-10-11-12 kategóriájú polgári célra engedélyezett lőfegyverekkel, maximum 10,57x73,66 mm 416 Rigby kaliberű, 7000 Joule csőtorkolati energiáig kizárólag ülő pozícióban- belövőállvány, bipod, lőpárna/babzsák/ alkalmazásával folytatható lövészet.
LŐTÉRSZABÁLYZAT
ARMYN SHOOTING RANGE
Eperjeske külterület 031/3 hrsz.
Állandó jellegű tereplőtér
A 25 méter lőtávolságú lőpályán: álló pozícióban - az alábbi kategóriájú, kaliber intervallumú, csőtorkolati energiájú, polgári célra engedélyezett lőfegyverekkel kiképzési, oktatási és sportcélú lövészet folytatható.
- B 1-2-3-4-5-6-7, B 9-10-11-12 kategóriájú lőfegyverekkel.
- Továbbá az A 5-6 kategóriájú lőfegyverekkel azok a sportlövők, akik a 253/2004.(VIII.31.) Kormányrendelet 23 § szerint jogszabályban előírt feltételeknek megfelelnek. "A 253/2004. kormányrendelet 23. § így fogalmaz: "(5) Sportlövőnek az "A" kategória 5., illetve 6. alkategóriájába tartozó sportlőfegyver tartása abban az esetben engedélyezhető, ha megfelel az (1) és (3) bekezdésben meghatározott feltételeknek, továbbá bizonyítja, hogy az (1) bekezdés szerinti sportegyesületi tagsága az e rendelkezés hatálya alá tartozó eszköz tartására jogosító engedély iránti kérelem előterjesztésétől számított legalább tizenkét hónapja fennáll."
- 5,6x15 mm 22 LR kalibertől – 7,62x51 mm 308 Winchester kaliber intervallumban, maximum 4000 Joule csőtorkolati energiáig.
- A lőpályán szituációs lövészetet is lehet végezni. Ez azt jelenti, hogy ki lehet menni a lőpályán a lőállások előtti területre. Ebben az esetben a Magyar Dinamikus Lövészsport Szövetség lőszabályzata az irányadó, azt maradéktalanul be kell tartani.
- A Magyar Dinamikus Lövészsport Szövetség (Például: IPSC, IDPA, Steel Challenge, Gyorspont) lő szabályzataiban meghatározott lőfegyverekkel, a lövészeti szakágak szabályainak megfelelően.
- A Magyar Sportlövő Szövetség (Például: Multigun, Rapid Shooting stb.) szakágainak lőfegyvereivel, a szabályzatoknak megfelelően.
- Muzeális, elöltöltő /fekete lőporos/ fegyverekkel kiképzési, oktatási és sportcélú lövészet.
- Az épített lőállások mögött egy 3 méter széles sáv van kialakítva, a lövészetvezető, bíró, technikai személyzet számára.
- A lőpálya – nézők által használható területet a bal és a jobb oldali golyófogó között (a lőállásoktól 3 méterre) épített 1,75 méter magas drótkerítéssen kívül kell kijelölni.
- Lövészet esetén a lőpálya legmagasabb pontjára piros zászlót kell kihelyezni.
- A lőpálya veszélyességi területe - a fentiekben rögzített kategóriájú, kaliberű és csőtorkolati energiájú lőfegyverekkel – a lőállásból történő lövészet végzése esetén, a hátsó golyófogó oldaláig terjed, a lőpálya területén belül marad. Szituációs lövészet végzése esetén a lőpálya veszélyességi területére a Magyar Dinamikus Lövészsport Szövetség biztonsági rendszabályai az irányadóak (a versenybíró közvetlenül a lövő mellet!)
A kettő Korongvadász lőpályán (I.II.): álló pozícióban - az alábbi kategóriájú, kaliberű polgári célra engedélyezett lőfegyverekkel kiképzési, oktatási és sportcélú lövészet folytatható.
- B7 és B12 kategóriájú lőfegyverekkel.
- 12-16-20-28, 410 kaliberű sörétes puska kaliberek rendszeresített lőszereivel.
- Maximum 2,5 mm átmérőjű söréttel szerelt lőszerekkel folytathatók vadászati, oktatási, lőkiképzési, sport - célú lövészetek - a koronglövészet sportszakági szabályainak megfelelően.
- Az I. számú korongvadász pálya lőirány intervalluma dél-délnyugat-nyugati irányú. A II. számú korongvadász pálya lőirány intervalluma délnyugat-nyugati irányú.
- A lövéshatárokat jelző karókat jól láthatóan kell elhelyezni. Célszerű a jelző karó tetejére piros zászlót felhelyezni.
- A korongvadász lőpályákon kizárólag az elhelyezett betonalapú lőállásokból, a lövéshatárokat jelzőkarók közötti intervallumban lehet lövést leadni.
- A dobóállások elhelyezésénél és a dobóirányok beállításánál figyelembe kell venni a meghatározott lőirány intervallumokat.
- A veszélyességi terület külső határán /a lőállásoktól 200 méterre/ 50 méterenként figyelmeztető, veszélyjelző táblákat kell elhelyezni. A táblákon az alábbi figyelemfelhívást kell feltüntetni (Éles Lövészet Belépni szigorúan tilos és életveszélyes!). Továbbá a veszélyességi terület határán túl a lövészetvezetővel rádióösszeköttetésben lévő járőröket, jelzőőröket kell alkalmazni.
- A lőállások mögötti 9 méteres sávot a lövészetvezető/bírói terület helyének kell kijelölni.
- Ezt a sávot lövészet idején, kordonnal el kell választani a mögötte lévő nézői területtől.
- A korongvadász pályák mögötti természetes környezetet figyelembe véve, a korongvadász lőpályák veszélyességi területét 200 méterben állapítom meg.
A 100 méter lőtávolságú két lőállásos belövő pályán: az alábbi kategóriájú, kaliber intervallumú, csőtorkolati energiájú, sport és vadászati célra engedélyezett lőfegyverekkel végrehajtott oktatási, lőkiképzési (lőkép ellenőrzés, irányzék beállítás) célból folytatható lövészet:
- B 1-2-3-4-5-6-7, B 9-10-11-12 kategóriájú.
- Polgári célra engedélyezett lőfegyverekkel (maximum 10,57x73,66 mm 416 Rigby kaliberű, 7000 Joule csőtorkolati energiáig).
- A belövő pályán kizárólag a lőállás házban ülő pozícióban - belövő állvány, bipod, lőpárna /babzsák/ alkalmazásával, folytatható lövészet
- Lövészet esetén a lőpálya legmagasabb pontján piros zászlót kell elhelyezni.
- A lőpálya veszélyességi területe a kialakított védművekig, maximum a hátsó golyófogó földprizma oldaláig terjednek, - a lőtér területén belül maradnak.
- A 25 méteres lőpályán és a 100 méteres belövő pályán lévő zárható kapuk kulcsait, kizárólag a lövészetvezető, vagy tőtér üzemeltetetője kezelheti.
- A lőtéren kizárólag réz-könnyűfémötvözetből készült lövedékköpennyel és ólommaggal, vagy más lágylövedékkel, szerelt lőszer használható.
- A lőpályákra történő bejutást /lőállás-célterület/ közvetlenül a mindenkori lövészetvezető szabályozza. A lőpályákra való bejárati ajtók zárását a lövészet vezető, vagy az üzemeltető által megbízott személy minden lövészet előtt ellenőrizze.
- Lövészetek megkezdése előtt, a lőtér legmagasabb pontjain piros zászlót kell elhelyezni.
- A lövészet előtt a lőkiképző, lövészetvezető ellenőrizze a védőfelszerelések meglétét/állapotát (védőszemüveg, fülvédő, lapos sarkú zárt cipő, a végtagokat eltakaró ruházat).
- A lövészet előtt a lőkiképző, lövészetvezető tartson oktatást a lőtérszabályzatból.
- A lőpályákon tartózkodók a lövészetvezető (lőtérvezető) utasításait kötelesek betartani.
- A lőtéren kizárólag a kijelölt úton szabad közlekedni.
- Lőfegyvert megtölteni kizárólag a lőállásban, a lövészetvezető felügyelete mellett, annak utasítására lehet.
- Főszabály szerint töltött fegyver a lőállást sem a cél irányában, sem a lőpálya kijárata irányában nem hagyhatja el (kivételt képez ez alól a meghibásodott fegyver, melyet kizárólag lövészetvezető/versenybíró/fegyvermester vihet ki a lőpályából hiba elhárítás céljából).
- Szituációs/Dinamikus lőfeladat végzése esetén a lövő, töltött fegyverrel a lőfeladatnak megfelelően, közvetlen bírói felügyelet mellett mozoghat a lőtéren. Értékelésnél a lőfegyvert minden esetben övtokban el kell rejteni.
- A lövészet végrehajtása után, a lőállásból, történő eltávozás előtt minden fegyvert a lövészetvezető felügyelete mellett, annak utasítására üríteni kell.
- A lőtér lőpályáin lövészetet kizárólag lövészetvezető/versenybíró jelenléte és felügyelete mellett lehet végezni.
- Lőfegyvert csak a kijelölt helyen (puskaállványon, asztalon) szabad tartani vagy övtokban (tárfészek üres, cső üres), vagy zárt tároló eszközben, táskában, tokban.
- Lőfegyvert, lőszert másnak átadni kizárólag a hatályos jogszabályok betartásával szabad, a lőtér területén őrizetlenül hagyni tilos.
- A lőállásokban kizárólag a lövészetet végrehajtó személyek és a lövészetvezető, vagy a versenybíró tartózkodhatnak.
- Lőtéren kizárólag a lőtér célanyagára, vagy a lövészetvezető által engedélyezett egyéb célra szabad lőni kizárólag úgy, hogy a cél(ok) mögött vagy az épített, vagy a mobil golyófogók legyenek.
- Meghibásodott vagy eldugult lőfegyverből lövést leadni tilos! Töltési, ürítési vagy egyéb akadályt azonnal jelenteni kell a lövészetvezetőnek. Meghibásodott lőfegyvert csak a lövészetvezetőnek (versenybírónak) szabad átadni. Az átadásnál közölni kell a lőfegyver töltött vagy töltetlen állapotát.
- A lőfegyver karbantartását csak a kijelölt helyen szabad végezni. Helyszíni javítást (alkatrészek cseréje stb.) csak az arra jogosult végezhet.
- A lövészetvezető azokat a lövőket, akik a biztonsági szabályokat nem tartják be, köteles kizárni a lövészetből. A lőtérszabályzatban foglalt lőszerektől eltérő lőszert használót a lövészetvezető köteles a lövészetből azonnal kizárni, az általa esetlegesen okozott kárt (szétlőtt golyófogó, esetleg egyéb lőtéri felszerelés) a kár okozója köteles helyben a lőtérnek megtéríteni.
- A lőtéren nem tartózkodhat olyan személy, aki szeszes italtól befolyásolt állapotú, illetve szervezetében kábítószer, vagy pszichotróp anyag van.
- Lövészetek alkalmával a lőtéren elsősegélynyújtó felszerelést kell tartani. Lőfegyverrel okozott balesetet az illetékes rendőrkapitányságnak hatóságnak haladéktalanul be kell jelenteni.
- A lövészeten a résztvevőkről és a lőtér által kiadott elhasznált lőszer mennyiségéről nyilvántartást, kimutatást (Lőtérnaplót) kell vezetni.
A lövészet menete:
- Regisztráció: a lövészet kezdése előtt minden lövésznek be kell regisztrálnia, ezért szükséges lesz személyi igazolvány és lakcímkártya is. Ezek hiányában az éles lövészeten a lövész nem vehet részt.
- Szabályzat: mindenki számára kötelező a lőtérszabályzat legalább egyszeri elolvasása és értelmezése, ezt követi az alapvető biztonsági szabályok és viselkedési protokoll ismertetése.
- Oktatás: Fegyverbemutatás és elméleti oktatás röviden, kezelési ismertetések a választott fegyverekről.
Készítette: Vincze László iü. fegyverszakértő
A lőtér üzembentartó: Agrárjövő Mezőgazdasági, Vadászlövész és Lőtér-üzemeltetési Egyesület 4644 Mándok, Ady Endre út 38 Képviselő: Ésik-Oláh Nikolett
A lőtér megbízott lőtérvezetője: Ésik Árpád